SCOPES 2014: Program

Tuesday June 10th, 2014

12.00 - 13.15 Lunch
13.15 - 13.30 Opening
  Henk Corporaal.
13.30 - 14.30 Keynote 1: Model-driven engineering for high-performance servo control - from research to industrial practice
  Jeroen Voeten.
14.30 - 16.00 Session 1: Automatic parallelization for multicore systems
14.30 A Parallelizing Compiler for Multicore Systems
  José M. Andión, Manuel Arenaz, Gabriel Rodríguez, and Juan Touriño.
15.00 From Scilab To High Performance Embedded Multicore Systems - The ALMA Approach
  Oliver Oey, Michael Rueckauer, Timo Stripf, Jurgen Becker, George Goulas, Panayiotis Alefragis, Nikolaos Voros, Ali El Moussawi, and Steven Derrien.
15.30 A Framework for Dynamic Parallelization of FPGA-Accelerated Applications
  Jeremy Fowers, Jianye Liu, and Greg Stitt.
   
16.00 - 16.30 Coffee Break
  Posters / demos of all presentations available.
   
16.30 - 18.30 Session 2: Dataflow Analysis, Scheduling, and Generation
16.30 Single-Rate Approximations of Cyclo-Static Synchronous Dataflow Graphs
  Robert de Groote, Philip K.F. Hölzenspies, Jan Kuper, and Gerard J.M. Smit.
17.00 Temporal Analysis Model Extraction for Optimizing Modal Multi-Rate Stream Processing Applications
  Stefan Geuns, Joost Hausmans, and Marco Bekooij.
17.30 Software code generation for dynamic dataflow programs
  Gustav Cedersjo, and Jorn Janneck.
18.00 Fast and Efficient Dataflow Graph Generation
  Bruno Bodin, Youen Lesparre, Jean-Marc Delosme, and Alix Munier.
   
19.30 - 23.00 Workshop Diner

Wednesday June 11th, 2014

9.00 - 10.00 Session 3: Compile-time and run-time optimizations
9.00 Optimal General Offset Assignment
  Sven Mallach, Roberto Castañeda Lozano.
9.30 A Lightweight Incremental Analysis and Profiling for Embedded Devices
  Sara Elshobaky, Ahmed El-Mahdy, Erven Rohou, and Layla A. A. El-Sayed.
   
10.00 - 10.30 Coffee Break
  Posters / demos of all presentations available.
   
10.30 - 12.00 Session 4: Energy-aware optimizations
10.30 Exploiting Critical Data Regions to Reduce Data Cache Energy Consumption
  Ananda Vardhan Kommaraju, and Yn Srikant.
11.00 Energy-aware parallelization toolset and flow for C code
  Mihai Teodor Lazarescu, Albert Cohen, Luciano Lavagno, Antoniu Pop, Manuel Prieto, Andrei Terechko, and Alexandru Sutii.
11.30 Improving ESL Power Models using Switching Activity Information from Timed Functional Models
  Stefan Schürmans, Diandian Zhang, Rainer Leupers, Gerd Ascheid, and Xiaotao Chen.
   
12.00 - 13.00 Lunch
   
13.00 - 14.00 Keynote 2: 1974-2014: 40 years of work in design automation - and any wiser?
  Peter Marwedel.
   
14.30 - 15.00 Coffee break
  Posters / demos of all presentations available.
   
15.00 - 16.00 Session 5: Worst-case execution time analysis
15.00 Minimizing the Cost of Synchronisations in the WCET of Real-Time Parallel Programs
  Haluk Ozaktas, Christine Rochange, and Pascal Sainrat.
15.30 Temporal Analysis Flow Based on an Enabling Rate Characterization for Multi-Rate Applications Executed on MPSoCs with Non-Starvation-Free Schedulers
  Joost Hausmans, Stefan Geuns, Maarten Wiggers, and Marco Bekooij.
   
16.00 - 17.00 Session 6: Design of high-level languages
16.00 A Parallel Action Language for Embedded Applications and its Compilation Flow
  Ivan Llopard, Albert Cohen, Christian Fabre, and Nicolas Hili.
16.30 A Verified Transformation: from Polychronous Programs to a Variant of Clocked Guarded Actions
  Zhibin Yang, Jean-Paul Bodeveix, Mamoun Filali, Kai Hu, and Dianfu Ma.
   
17.00 - 17.30 Best presentation award ceremony / Closing remarks